Ayakta Su İçmek Caiz midir ?

Allahın Adıyla

Peygamber efendimiz ayakta su içmeyi yasaklamıştır. [Müslim] bununla birlikte zemzemi ve abdest artığı suyu ayakta içmiştir. Hz Ali de bir mescidde abdest almış ve ayakta artan suyu içmiştir.

Alimler bu hadislerin arasını şöyle buldular:

A_ Anlaşılan o ki ayakta içmeyi yasaklaması haramlık için değil (tenzihi) mekruh olduğu içindir. Hacet anında ayakta da içilebilir

B_ İçilen su şifa için olursa ayakta içilebilir. Nitekim zemzem de abdest artığı da şifalı sudur ve ayakta içilmiştir.

C_ Usul-u hadis ilminde kaide şudur: Peygamberin sözü ile fiili çelişirse fiili terkedilir sözü alınır. Madem ayakta içmeyin buyurdu içmeyiz, kendisi içti ise ona bakmayız.

Netice:

_Sünnet olan suyu oturarak içmektir
_Zemzem ve abdest artığı şifadır, bunların ayakta içilmesi sünnettir.
_ve illa suyu ayakta içmek mekruhtur bunu alışkanlık haline getirmemek kaydıyla ayakta da içilse günah olmaz. Duruma göre..

Şeyhimiz İmam Mahmud Efendi de suyu oturarak üç nefeste besmele ile içmeye çok tembih eder ve ancak zemzemi ve abdestten artan suyu kıbleye muteveccih ayakta içmektedir.

İsaErdoğan, Sarıkaya Yozgat 19.08.2016

فقد أخرج مسلم في صحيحه عن أنس بن مالك رضي الله تعالى عنه أن النبي صلى الله عليه وسلم: “زجر عن الشرب قائماً”.
فهذا الحديث الصحيح صريح في النهي عن الشرب قائماً، ولكن ثبت أيضاً أنه صلى الله عليه وسلم شرب قائماً، ففي الصحيحين عن ابن عباس رضي الله تعالى عنهما أن النبي صلى الله عليه وسلم شرب من زمزم قائماً.
وفي صحيح البخاري أن علي بن أبي طالب رضي الله تعالى عنه أتي على باب الرحبة بماء فشرب قائماً، فقال: إن ناسا يكره أحدهم أن يشرب وهو قائم، وإني رأيت رسول الله صلى الله عليه وسلم فعل كما رأيتموني فعلت.
ورجح المحققون من أهل العلم مثل النووي في شرح صحيح مسلم، وابن القيم في زاد المعاد: أن النهي للكراهة التنزيهية، وإن فعله صلى الله عليه وسلم بيان للجواز عند الحاجة، وهذا هو الصحيح إن شاء الله تعالى.
والله أعلم

İsa Erdoğan

1994-2000 İstanbul Mahmud Efendi Medresesinde Yüksek Tahsil ve İcazetname. Görev yeri: Izmit,Edirne,Beyoğlu,Bayrampaşa,Küçükköy. Medrese ve Cami

You may also like...