Gölge Sakallı Zavallılar

Sakalda Yeni Moda: Gölge Sakal (Ne bizden, Ne Sizden)

Allah erkeği sakallı yarattı. Kesilmesine müsade etmedi. Allah Rasulü bunun ölçüsünü bir tutam olarak belirledi. Bu miktar sünnet sakalın ölçüsü oldu. Ümmet peygamberin izinde gitti. Uzun asırlar Sünnet uzere yaşadılar cihana hakim oldular. Sonra ahir zaman fitneleri başgösterdi. Avrupa kültür ve modası zayıf müslümanları etkiledi. Onlara hayranlık, hayranlık nispetinde avrupaya uyum başladı. Avrupaya uyum yasaları çıkarıldı..
Sakallar yüzden kazındı.

Sakalsız parlak olmak resmi tip sayıldı. Sakalını günlük traş etmemiş öğrenci memur asker ihtar aldı. Bir taraftan “Sakal kıldır tüydür önemsizdir” teraneleri atılırken diğer taraftan o tüye düşmanlık derecesinde bir karşı koyuş geliştirildi. Tüysüzlük resmi ideolojinin sembolü oldu. Sakalını traş eden bu ideolojiye biat etmiş sayıldı. Sakalını uzatan ise düşman addedildi. Devlet onları cezalandırdı: Vergisini son kuruşuna kadar aldı. Görev maaş kapılarını ise sonuna kadar kapattı.

Sonra Allah günleri çevirdi. Fıtrat üstün geldi. Ehli Sünnet galip oldu. Yasaklar gevşedi. Sakallı işçi, sakallı imam, sakalli müftü görmek mümkün oldu. Sakalsızlık zorunluluk olmaktan çıktı, bir tercihe dönüştü. İşte o zaman gerçek yüzler meydana çıktı. Kim Sünneti tercih ediyor kim modayı taklit ediyor belli oldu.

Müslümanlığı lafta kimseye kaptırmayan, Cennetin en ala yerinden yer kapan cemaatler vardı. Bunlar sünneti erteliyordu. Uygun Zaman gözetiyordu. O yüzden sakalları kesiyorlardı. Şimdi serbest hadi bırakın diyoruz. Ses yok hareket yok. Aynı tas ayni hamam. Ha papaz ha haham. Allah gizli sırlarınızı böyle açığa çıkarır.

Bir de “bizim de ustazımız sakallı” diyenler var. Size noldu ? Nedir bu sinek kaydı suratlar? Hadi uyun artık ustaza ? Uyun Rasulullaha!? Tek sünnet duada el yapıştırmak mı ? Yoksa ilkindi sünnetini kasten bırakmak mı ? Küçük şeyleri büyütenler büyük şeyleri hep küçültmüştür. Inandığı gibi yaşamayanlar yaşadığı gibi inanacaktır. Bir sünneti kasten terk edene Allah ceza verir: Bir daha o Sünnete dönemez, bidattan başını kaldıramaz.

Gölge Sakal

Başlıkta yazılı konu buydu: Gölge sakallılar. Surat makineyle inceden alınmış. Çene üstünde belli belirsiz üç milim tel. Ne bu şimdi ? Şeriatçı mı yoksa entel ? Sakallı mı sakalsız mı ! Iki tarafa da yaranma çabası belli ki. Sakalı kirleten tayfa bu. “Kirli sakal” yaftası yiyen bunlar.. Her iki kesimin nimetlerini yiyen bunlar. Hem bizden -güya- hem onlardan.

“Arada bocalamakta. (Aslında) Ne bizden, ne onlardan ! Allah kimi şaşırtırsa artık sen ona bir yol bulamazsın” [Nisa:143]

isa erdoğan, 27.11.2018
#i_er ve #isa_erdoğan

İsa Erdoğan

1994-2000 İstanbul Mahmud Efendi Medresesinde Yüksek Tahsil ve İcazetname. Görev yeri: Izmit,Edirne,Beyoğlu,Bayrampaşa,Küçükköy. Medrese ve Cami

You may also like...